ربات خودروهای داخلی خودروسازان کارخانه

ربات: خودروهای داخلی خودروسازان کارخانه مسابقه ماشین بازار میلیون اختلاف

گت بلاگز اخبار اجتماعی چانه‌هایی‌ که بر سر کرایه گرم می‌شود!

افزایش قیمت کرایه تاکسی‌ها عنوان داغ چند ماه اول هر سال هست؛ در چند روز اول ابلاغ کرایه‌های جدید،   تاکسی‌ها از غرغرهای مسافرانی که نسبت به زیاد کردن

چانه‌هایی‌ که بر سر کرایه گرم می‌شود!

چانه هایی که بر سر کرایه گرم می شود!

عبارات مهم : تاکسی

افزایش قیمت کرایه تاکسی ها عنوان داغ چند ماه اول هر سال هست؛ در چند روز اول ابلاغ کرایه های جدید، تاکسی ها از غرغرهای مسافرانی که نسبت به زیاد کردن سال به سال کرایه ها اعتراض دارند پر می شود.

به گزارش ایسنا، واقعیت این است همین مسافران زیاد کردن هر سال دستمزد و حقوق کارمندی و کارگری را حق طبیعی خود می دانند ولی به راننده تاکسی ها به دید کسانی نگاه می کنند که هدفی جز خالی تر کردن جیبشان را ندارند.

هرچند این مسافران معترض هم بعد از مدتی با اعمال کرایه های تازه کنار می آیند و از در دوستی با راننده ها وارد می شوند تا زیاد کردن کرایه ها را بهانه ای کنند تا سفره دلشان را باز و گوش شنوایی جهت در دل و دل های ناگفته خود پیدا کنند.

چانه‌هایی‌ که بر سر کرایه گرم می‌شود!

افزایش درآمد حق راننده های تاکسی هم هست

یکی از موافقان زیاد کردن قیمت کرایه های تاکسی می گوید: راننده تاکسی ها هم مثل ما درگیر تورم، زیاد کردن روز به روز قیمت کالاها، بی ثباتی اقتصادی و هزار جور مسئله دیگر هستند.

افزایش قیمت کرایه تاکسی‌ها عنوان داغ چند ماه اول هر سال هست؛ در چند روز اول ابلاغ کرایه‌های جدید،   تاکسی‌ها از غرغرهای مسافرانی که نسبت به زیاد کردن

مریم عبدی توضیح می دهد: نباید فکر کنیم که زیاد کردن هر سال حقوق فقط حق کارمندان و کارگران است و راننده های تاکسی باید در این اوضاع نابسامان قیمت کرایه ها را ثابت نگه دارند.

وی ادامه می دهد: راننده های تاکسی هم مثل ما فرزند دانشجو دارند؛ باید از بعد هزینه های خرد و خوراک خانواده بربیایند، درگیر عزا و عروسی می شوند، کارشان به بیمارستان و داروخانه کشیده می شود و هزار مساله دیگر دارند که برطرف اغلب آنها به پول نیاز دارد.

این مسافر خط گوهرشت با اشاره به اینکه مردم با گران شدن همه چیز کنار می آیند ولی برابر زیاد کردن کرایه تاکسی جبهه می گیرند، ابراز می کند: طی ماه های گذشته شاهد زیاد کردن چند برابری قیمت دلار، سکه ، خودرو، مسکن ، لوازم خانگی، مواد غذایی و … بوده ایم؛ این گران شدن ها جهت اغلب مردم عادی است و بعد از چند روز اعتراض همه چیز به روال قبل برمی گردد و خریدها از سرگرفته می شود ولی جای پرسش است که آیا شهروندان با گران شدن کرایه تاکسی ها اینقدر سخت کنار می آیند و فکر می کنند راننده ها آمده اند جیب آنها را خالی کنند.

چانه‌هایی‌ که بر سر کرایه گرم می‌شود!

وی اظهار می کند: راننده تاکسی ها جزو قشر مرفه جامعه نیستند و مثل 95 درصد افراد جامعه سطحی میانگین و پایین دارند و جهت قران به قران درآمد خود زحمت کشیده و برنامه ریزی می کنند.

راننده ها به زیاد کردن ناچیز کرایه ها امید بسته اند

عبدی اضافه می کند: راننده تاکسی ها جزئی از بدنه معمولی جامعه هستند و به این امید بسته اند که هر سال با اضافه شدن 10- 15 درصدی کرایه ها بخشی از چاله چوله های زندگیشان پر می شود تازه اگر این زیاد کردن قیمت به پای زیاد کردن تورم برسد؛ بنابراین باید حق درآمد زیاد را جهت آنها نیز قائل شویم و فکر نکنیم 200 – 300 تومانی که هر سال به کرایه ها اضافه می شود حق آنها نیست.

افزایش قیمت کرایه تاکسی‌ها عنوان داغ چند ماه اول هر سال هست؛ در چند روز اول ابلاغ کرایه‌های جدید،   تاکسی‌ها از غرغرهای مسافرانی که نسبت به زیاد کردن

یکی از مخالفان زیاد کردن هر سال کرایه های تاکسی می گوید: من به عنوان یک کارگر جهت ذره ذره حقوقم برنامه ریزی می کنم و اگر مبلغ 200 هزار تومانی که هر ماه جهت کرایه تاکسی کنار می گذارم 250 هزار تومان بشود به دردسر می افتم.

سامان کولیوند ادامه می دهد: زیاد کردن کرایه تاکسی جهت کسانی که حقوق ثابتی دارند مساله حادی نیست ولی جهت من که کارگر روز مزدم دغدغه است.

چانه‌هایی‌ که بر سر کرایه گرم می‌شود!

گران شدن کرایه ها بر زندگی عده ای تاثیرگذار است

وی ابراز می کند: در جواب کسانی که می گویند شما با گران شدن همه چیز کنار می آیید ولی زورتان به راننده تاکسی ها می رسد باید بگویم نه من و نه آبا و اجدادم هیچ وقت آنقدر سرمایه نداشته ایم که به جز سیر کردن شکم زن و فرزند و نهایت خرید منزل ای نقلی به خرید سکه و دلار و بعد انداز فکر کنیم؛ گران شدن هر چیز از نان گرفته تا اضافه شدن کرایه های تاکسی روی زندگی ما تاثیر می گذارد.

وی توضیح می دهد: ما هم نمی توانیم در برابر این گران شدن ها مقاومت کنیم و درنهایت ناچار می شویم شرایط خودمان را عوض کردن دهیم و به جای استفاده همیشگی از تاکسی 20 روز در ماه را با اتوبوس رفت و آمد کنیم؛ کمتر بخوریم و کمتر بپوشیم.

این مسافر خط شاه عباسی – حصارک اضافه می کند: توصیه جالب در اضافه شدن کرایه تاکسی این است که راننده ها اغلب به قیمت مصوب رضایت نمی دهند و به بهانه پول خرد نداشتن کرایه را رند کرده و زیاد می گیرند؛ به عنوان نمونه کرایه خطی که 375 تومان شده است را 400 می گیرند حالا اگر اوضاع برعکس شود و مسافر به جای 375 تومان 350 تومان بدهد اغلب رانندگان تحمل نمی کنند و کار به حر و بحث می کشد.

اعتراض کرایه ای بهانه است

کارشناس جامعه شناسی راجع به دلایل اعتراض همیشگی مردم به زیاد کردن قیمت کرایه تاکسی ها می گوید: این اعتراض به نوعی گلایه از اوضاع نابسامان اقتصادی جامعه است و چون مردم نمی توانند گلایه های کلی خود راجع به تورم، بی ثباتی اقتصادی ، زیاد کردن بی رویه هزینه های جاری و … را به آسانی بروز دهند به ناچار در برابر راننده تاکسی ها جبهه می گیرند.

فاطمه اردکانی ادامه می دهد: اعتراض مردم به زیاد کردن کرایه های تاکسی زیاد راهی جهت شروع درد ودل و بیان گلایه هایی است که از سوی مسئولین شنیده نمی شود و الا اکثر شهروندان به خوبی می دانند راننده ها هم جزئی از بدنه عادی جامعه هستند و دغدغه های مشترکی با آنها دارند.

وی اضافه می کند: اگر به ادامه مکالماتی که با عنوان گران شدن کرایه ها بین مسافران و راننده ها شروع می شود توجه کنیم؛ اغلب به مسائلی می رسیم که هیچ ربطی به 100 یا 200 تومان زیاد کردن قیمت کرایه ندارد و دغدغه های کلی تری را در بر می گیرد.

وی اظهار می کند: هر چند نمی توان از این واقعیت فرار کرد که پرداخت همین 200 تومان کرایه اضافه شده است جهت عده ای دلمشغولی ایجاد می کند و سخت است ولی زیاد کردن قیمت هر سال کرایه ها به جیب اکثر مردم فشار چندانی وارد نمی کند.

این کارشناس جامعه شناسی توضیح می دهد: علت اعتراض مردم به زیاد کردن کرایه تاکسی ها ریشه در مسائلی دارد که گاه توانمندی کل سیستم، دولت و مسئولین را در اداره کشور را زیر پرسش می برد.

اردکانی ابراز می کند: بدون شک اگر مسئولان در برابر اتفاقاتی که در جامعه می افتد خود را موظف به پاسخگویی بدانند و مباحث را به صورت سرپوشیده و مسکوت رها نکنند بخشی از این کشمکش های کرایه ای حل خواهد شد.

افزایش 10 درصدی کرایه های تاکسی در کرج

سرپرست شرکت مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرج می گوید: بر اساس مصوبه مورد تایید شورای شهر و فرمانداری کرج، امسال کرایه های تاکسی در خطوط متفاوت شهر 10 درصد اضافه شده است است.

مجید استاد کاظمی ابراز می کند: البته پیشنهاد شرکت زیاد کردن 15 درصدی قیمت کرایه ها بود ولی شورا و فرمانداری آن را تایید نکرده و زیاد کردن 10 درصدی نهایی شد.

وی توضیح می دهد: این زیاد کردن کرایه ها در 126 خط فعال کرج از آخرهای خرداد اعمال شده است ولی تا چند روز دیگر به صورت برگه های تایپ شده است جهت چسباندن به شیشه جلوی تاکسی ها در اختیار راننده ها قرار می گیرد.

وی با اشاره به اوضاع گرد شدن کرایه های تاکسی ادامه می دهد: نظر راننده های تاکسی به گرد شدن کرایه ها به سمت اوج بود ولی شورای شهر موافقت نکرد و قرار شد جهت رند شدن کرایه ها مبلغ به سمت پایین کشیده شود؛ به عنوان مثال اگر کرایه ای با زیاد کردن به 475 تومان رسیده باید 450 تومان گرفته شود نه 500 تومان.

وی توضیح می دهد: در حال حاضر 13 هزار تاکسی در مناطق متفاوت کرج به شهروندان خدمات رسانی می کنند که شش هزار و 500 مورد از آنها گردشی و مابقی خطی هستند.

واژه های کلیدی: تاکسی | اعتراض | راننده | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz