ربات خودروهای داخلی خودروسازان کارخانه

ربات: خودروهای داخلی خودروسازان کارخانه مسابقه ماشین بازار میلیون اختلاف

گت بلاگز وب‌گردی جدول + 15 خودرویی که گران شدند

حدود ۱۵ مدل ماشین داخلی زیر ۴۵ میلیون تومان با حاشیه قیمتی تا ۴ میلیون تومان قیمت کارخانه و بازار روبرو هستند.

جدول + 15 خودرویی که گران شدند

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ در جلسه هفته پیش شورای رقابت، جهت خانواده پراید و تیبا میانگین زیاد کردن قیمت 1.25 درصدی و جهت خانواده پژو و سمند میانگین زیاد کردن قیمت 2.69 درصدی به تصویب رسید.

رضا شیوا مدیر شورای مسابقه یکی از شروط صدور این مجوز را برطرف شدن حاشیه بازار ماشین بیان کرد و با بیان اینکه حاشیه بازار ماشین از بین بردن شده است هست، گفت: در بازار خودرو دلال بازی وجود ندارد، بازار آرام است و پرسشها قبلی وجود ندارد.

این در حالی است که هم اکنون در مورد خودروهای با زحمت قیمت کمتر از 45 میلیون تومان (که به وسیله شورای مسابقه قیمت‌گذاری می‌شوند) شاهد اختلاف قیمت دست کم 12 مدل ماشین در کارخانه و بازار هستیم.

جدول + 15 خودرویی که گران شدند

هم‌ اکنون پژو پارس LX کلاس 15 با قیمت 38 میلیون و 725 هزار تومان از سوی کارخانه عرضه می‌شود، در حالی‌ که قیمت این ماشین در بازار 41 میلیون و 400 هزار تومان است و به این ترتیب شاهد اختلاف قیمت 2 میلیون و 700 هزار تومانی در مورد این ماشین هستیم.

پژو 206 ظاهر 2 نیز دارای اختلاف قیمت حدود 900 هزار تومانی در بازار هست، به‌ طوری‌ که با قیمت 32 میلیون و 840 هزار تومان در کارخانه عرضه می‌شود ولی در بازار به قیمت 33 میلیون و 700 هزار تومان به خریداران عرضه می‌شود.

همچنین پژو 405 مدل SLX دارای حاشیه قیمتی یک میلیون تومانی در بازار است.

در مورد سمند SE و همچنین سمند EF7 نیز شاهد اختلاف قیمت یک میلیون تومانی در بازار و کارخانه هستیم.

حدود ۱۵ مدل ماشین داخلی زیر ۴۵ میلیون تومان با حاشیه قیمتی تا ۴ میلیون تومان قیمت کارخانه و بازار روبرو هستند.

در مورد اختلاف قیمت سایپا 111 نیز باید گفت هم‌ اکنون قیمت این ماشین در بازار 800 هزار تومان بالاتر از قیمت کارخانه است و در مورد تیبا SX نیز شاهد اختلاف 500 هزار تومانی در بازار هستیم.

قیمت تندر 90 مدل E2 نیز در بازار 700 هزار تومان بالاتر از قیمت کارخانه است و این اختلاف قیمت در مورد رنو ساندرو دنده‌ای به 3 میلیون و 300 هزار تومان می‌رسد.

اختلاف قیمت پارس تندر نیز در بازار با کارخانه حدود 3 میلیون و 800 هزار تومان است به‌ طوری‌ که این ماشین در کارخانه 38 میلیون و 730 هزار تومان و در بازار 42.5 میلیون تومان عرضه می‌شود.

علاوه بر این 13 مدل خودرو، پژو 206 ظاهر 5 نیز با قیمت 38 میلیون تومان در کارخانه به فروش می‌رسد در حالی که نرخ بازار آزاد این ماشین با اختلاف 200 هزار تومانی به 38 میلیون و 200 هزار تومان می‌رسد.

در مورد پژو 206 صندوق‌دار مدل V8 هم باید به قیمت کارخانه‌ای 38 میلیون و 800 هزار تومانی این ماشین و عرضه آن با حاشیه قیمتی 400 هزار تومانی در بازار اشاره کنیم.

جدول + 15 خودرویی که گران شدند

سعید مؤتمنی، مدیر اتحادیه نمایشگاه‌داران ماشین در مورد اختلاف قیمت کارخانه و بازار آزاد این خودروها گفت: خودروسازان باید به اندازه نیاز بازار، ماشین عرضه کنند تا کمبودی وجود نداشته باشد و حاشیه قیمتی تقویت نشود.

وی با بیان اینکه تصمیم اخیر شورای مسابقه جهت زیاد کردن قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران‌ ماشین و سایپا تأثیری در بازار ماشین نداشته هست، اظهار داشت: مدیر شورای مسابقه عنوان می‌کند که این شورا توانسته است دلال‌بازی و حاشیه قیمت ماشین در بازار را جمع کند، ولی این‌طور نیست و در حال حاضر بعضی خودروهای داخلی با حاشیه قیمت بالایی در بازار روبرو هستند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران ماشین با طرح این پرسش که آیا شورای مسابقه و دستگاه‌های نظارتی مانند شرکت حمایت به این مسئله ورود نمی‌کنند؟ گفت: پژو پارس LX حدود 9 ماه است که اختلاف قیمت بالایی را بین قیمت کارخانه و بازار دارد، ولی کسی به این مسئله پیگیری نکرده است.

وی با بیان اینکه مصرف‌کنندگان نسبت به قیمت و کیفیت خودروهای داخلی معترض هستند، گفت: اختلاف قیمت بین قیمت کارخانه و بازار به ضرر مصرف‌کننده است.

حدود ۱۵ مدل ماشین داخلی زیر ۴۵ میلیون تومان با حاشیه قیمتی تا ۴ میلیون تومان قیمت کارخانه و بازار روبرو هستند.

به گفته مؤتمنی، خودروسازان بازار ماشین را مدیریت می‌کنند و با کم کردن عرضه ماشین به بازار باعث اوج رفتن قیمت‌ها در بازار و تقویت حاشیه قیمتی شده‌اند، در حالی‌ که اگر عرضه ماشین زیاد کردن یابد، حتی ممکن است قیمت ماشین در بازار به کمتر از قیمت کارخانه نیز برسد.
منبع: فارس

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: خودروهای داخلی | خودروسازان | کارخانه | مسابقه | ماشین | بازار | میلیون | اختلاف

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz